Ana Sayfa Gündem, Manşet 29 Nisan 2022 1371 Görüntüleme

Aktur A.Ş’den açıklama: İddialar ve Gerçekler

Aktur A.Ş. Datça Aktur’da yaşanan gelişmeler hakkında açıklama yaptı. Açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:

“Bir süredir Datça Aktur’da yaşanan bazı gelişmelerle ilgili olarak bilgi kirliliğine neden olmamak ve kaynağından doğruları aktarabilmek amacıyla bu bilgilendirme mektubunu sizlerle paylaşmak istedik. Aktur A.Ş. Olarak yıllar boyu önceliğimiz; çalışmalarımızı gerek Bodrum’da gerekse Datça’da hizmet ve destek amacı güden bir yatırım anlayışı ile yürütmektir. Bugüne kadar bu bağlamda her adımımız; yasal ve hukuka uygun bir sorumluluk çerçevesinde gerçekleşmiştir. Bu amaçla da her iki bölgede mevcut site yönetimleri ile koordineli ve uyumlu çalışma hedefimiz olmuştur. Ancak tüm bu hassasiyetimize karşılık işleyişte; mevzuat, kanun usul ve hak konusunda bilgi ve deneyim eksikliğinden kaynaklandığı varsaydığımız birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalmış bulunuyoruz. Özellikle Datça Aktur’da; kullanım hakkı şirketimize ait bazı bölgelerle ilgili olarak yaşananların; ayrıca bazı atamalar ve işe son vermeler sonucunda ortaya çıkan gelişmelerin şirketimizle mesnetsiz ve haksız bir şekilde ilişkilendirilmesi yanlış anlamalara yol açmaktadır. Ortak ve sakinlerimizin yanlış bilgilendirildiği bazı gelişmelerin ulaştığı boyutlar ne yazık ki uzun yıllar boyunca elde edilmiş kazanımlarımızı sıkıntıya sokma aşamasına kadar gelmiştir. Bu amaçla siz ortaklarımız ve sakinlerimizi son dönemde Datça Aktur’da yaşanan bazı sıkıntılarla ilgili doğruya ulaşabilmeniz adına bu bilgilendirme metnini hazırladık. Kanunların gerektirdiği şekilde ve usule uygun gerekçelerle oluşan gerçeklere tüm çıplaklığıyla ulaşabilmenizi istedik. Değerli zamanınızı ayırmanız dileğiyle sağlıklı günler dileriz.

1) PAZAR YERİNDE NELER OLDU?
Bugüne kadar Anonim Şirket adına Orman Bakanlığı’ndan kiralanan pazar yerindeki pazarcılardan elde edilen gelirler tahsilat belgeleri şirketimiz tarafından tanzim edildikten sonra kalan miktar Datça Aktur site yönetim kurulu hesabına devrediliyordu. Süreç; site yönetiminin pazarcılardan parayı topladıktan sonra Anonim Şirket’e göndermesi, A.Ş.’nin fatura kesip KDV kesintisi ve kiralanan orman arazileri üzerinde yapılan ticari kazançlarda %2 kesintileri yaptıktan sonra; gelirin tamamını site yönetim kuruluna aktarması şeklinde işliyordu. Bu yıl ise, site yönetimince bu işleyişe aykırı olarak pazarcılardan yıllık kira bedeli olan 260.000 TL toplandı ve kendi hesaplarına geçirildi. Bu kira gelirlerinin muhasebeleşmesi için şirkete gönderilmedi. Ne yazık ki bu aşamadan sonra yaşananlar hem site yönetimini hem anonim şirket yetkililerini hem de Datça Aktur kat maliklerini usulsüz ve kanunsuz duruma düşürecek seviyeye ulaştı.

PEKİ SİTE YÖNETİMİ NE YAPTI?
Site yönetimi yetkisi dışında pazarcılardan para topladı ve bu gelirleri faturalandıramadı. Ayrıca bu konuda site yönetimi pazarcılardan kendisine gelen talepleri de göz ardı etti. Sezon sonuna doğru fatura isteyen pazarcılar gözdağı verilerek mağdur edildi. Kendilerine bir evrak verilemeyeceği söylendi.

PAZARCILAR NE YAPTI?
Bunun üzerine 3 (üç) pazarcı “Ödediğimiz yer kirası karşılığında bize fatura verilmiyor” şeklinde Datça Vergi dairesine ve maliyeye şikâyette bulundu. Datça Vergi Dairesi vergi denetlemelerine başladı ve soruşturma açtı. Bu konuda yapılan başvuruya, site yönetim kurulu “Parayı biz toplamadık, Aktur Anonim Şirketi topladı” şeklinde yanıt verdi. Bu yanıt gerçeği yansıtmıyordu. DATÇA VE MUĞLA VERGİ DAİRELERİ HAREKETE GEÇTİ Bu gelişmeler sonucunda Datça Vergi Dairesi, şirket merkezine bu konuyu bilgilendirdi. Muğla Vergi Dairesi de, Aktur Anonim Şirketi’nin yetkililerini ve muhasebe müdürünü sorgulamaya aldı. Şirket yetkilileri olumsuz gelişen ve kötü sonuçlar doğuracak gidişat üzerine Site Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Serçen ile temasa geçerek uyarıda bulundu. Bu uyarı üzerine Site yönetimi pazar yeri için topladığı 260.000 TL’yi Anonim Şirketine gönderdi.

AŞ’NİN GİRİŞİMİ SİTEYİ CEZADAN KURTARDI
Site yönetiminin usulsüz topladığı parayı alan A.Ş. Yetkilileri pazarcıların T.C. kimlik noları ve ödediği rakamlar üzerinden faturaları tek tek keserek pazarcıların mağduriyetini engelledi. Bu operasyonla Datça Aktur hem önemli bir cezadan hem de temiz geçmişinin lekelenmesinden kurtulmuş oldu. Yaşanan bu gelişmeler üzerine de olağanüstü toplanan Aktur Anonim Şirketi, bu tip hukuksuz girişimlerin önüne geçmek ve de tekerrür etmemesi için, T.C. Orman Bakanlığı’ndan kiralanan agora/pazar yerinin düzenleme, kullanım ve değerlendirme konusunda site yönetimince yasal belge tanzim edecek bir birim oluşturuncaya kadar işletim yetkilerini şirket üzerine alarak Datça Aktur pazar yerinde yeni bir sayfa açma hazırlıklarına başladı.

TEZGAHLAR KABİNLER SÖKTÜRÜLDÜ
Anonim Şirketin aldığı bu karar Aktur Site Yönetimi Başkanı Hülya Serçen’e de iletildi. Şirket yetkilileri pazar yeri ile ilgili olarak restorasyon ve yenileme çalışmalarına başladığı sırada, site yönetimi hiç bir diyaloğa girmeden, pazar yerinde yıllardır kullanılan tezgahları hem Aktur kat sakinlerinin hem de pazarcıların mağduriyetini göz ardı ederek yerinden söküp kaldırdı. Ardından site başkanı Hülya Serçen, pazar yerinde bulunan ahşap soyunma kabinlerini söktürüp traktörle bilinmeyen bir alana taşıttırdı. Bununla da yetinmeyen başkan Serçen; giysi stantlarının yenilenen demir bölümlerini, tadilat sonucunda oluşan ek yükseltiler dışında, kesip söktüreceğini tarafımıza duyurdu. Şirketimiz demirlerin bedelini site yönetimine ödedi.

PAZAR YERİ DÜZENLENMESİ
Hemen belirtelim ki pazar yerinin kullanımı ile ilgili yetki Aktur Anonim Şirketine aittir. Bu yetkiyle de Anonim şirketimiz; ortaklarımız ve kat maliklerimizin çıkarı doğrultusunda her türlü girişimde bulunarak, kasti yaratılan bu suni gündem kaydırma politikasını, tüm tarafların mağduriyetini gidererek ortadan kaldırmak için tüm önlemleri almış ve girişimler başlatılmıştır. Şirketimiz Pazar yeri ile ilgili olarak tüm Türkiye’deki Belediyelere hizmet veren, Aydın ve Didim Belediyelerince açılan pazar yerlerinde de kullanılan, keza Türkiye pazarcılar derneğinin tayin ve tespit ettiği ölçülere uygun standartlarda pazar tezgahlarının aynı ölçülerde ve renklerde daha da hijyen olacak şekilde imalatlarını derhal sipariş etmiştir. Tezgahların yenilenmesini yapılmış olup, keza mevcut tente demirlerine de ilaveler yapmak suretiyle hizmete sokacak şekilde güzel, temiz bir “Pazar Yeri” ne sitemizi kavuşturmak hususunda çalışmalarını sonlandırma aşamasına gelmiştir. 21. yüzyılı sürdürdüğümüz bir dönemde bilinmesini isteriz ki gerek kamu hizmetini engellemeye yönelik bu nobran ve anlaşılmaz tavır, gerekse usul, hukuk, kanun tanımaz keyfi ve sübjektif hareketler şirket politikamızla hiçbir şekilde uyuşmamaktadır.

2) DOKTOR KONUSU
Ekim 2021 başından bu yana Datça Aktur ’da görevli doktor konusunda bazı sorunlar yaşadığımız gerçeği ile karşı karşıyayız. Datça Aktur site yönetimi, Ekim ayında 12 yıldır sakinlere hizmet veren Dr. Ethem İntepe ile yolları ayırarak yerine Ruhi Sayar’ı atadı. Site yönetimi ani bir kararla Dr. Ethem İntepe’nin iş akdine herhangi bir gerekçe duyurmadan, kat maliklerine danışmadan son vermişti. Bu değişiklik üzerine yaşanan gelişmeler ve olumsuzluklar Datça Aktur ’da bu kış kalanların mağduriyetine yol açtı. Bu ayrılık ve atamanın ardından Datça Aktur sitemizde bu konuda oluşan ekonomik yük ve sağlık açısından ortaya çıkan şikayetler yönetim kurulumuza ulaştı. Artan şikayetler ve tepkiler üzerine Datça Aktur site yönetimince başkan Hülya Serçen imzasıyla 20 Nisan Çarşamba günü saat 14:55’de, Dr. İntepe’nin ayrılmasından tam 6 ay sonra, sakinlerin telefonlarına sms marifetiyle bu konuda küçük bir bilgilendirme notu gönderildi. 2022 kışını Datça Aktur sitemizde geçirenlerin yakinen tanık olduğu gibi bu altı (6) aylık süreçte gerek sakinlerimizin, gerek eczanemizin, gerekse göreve getirilen doktorun mağduriyeti göz ardı edildi.

BAKIN ASLINDA SÜREÇTE NELER YAŞANDI?
Ethem İntepe’nin ayrılması sonucu yeni doktor olarak siteye atanan ve site yönetimince beş yıllık sözleşme yapılan Ruhi Sayar’ın Sağlık Bakanlığı tarafından reçete yazma yetkisi olmadığı anlaşıldı. Site sakinleri aylarca ilaçlarını yazdıramadı. Muayene olan hastalar ilaçların ücretlerini kendi bütçelerinden karşıladı. Ya da kış koşullarında Karaincir veya Datça’ya kadar gitmek zorunda kaldı. Aktur dışına çıkan sakinlerimize ise ilaçlarının tekrar muayene olmaları karşılığında yazılabileceği belirtilerek ilaç beklentisinde olan sakinlerimiz devlet hastanelerine yönlendirildi. Karaincir aile hekimliğine ilaç yazdırmak için başvuran sakinlerimiz tedirgin edildiler, haksız davranışlara muhatap oldular. Bu sıkıntı sürerken reçete yazma yetkisi almak için Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunan Site Yönetimi bu yetkinin sadece Aktur Anonim Şirketi tarafından kullanılabileceği yanıtını aldı. Aktur bünyesindeki Sağlık Ocağı’nın; Orman Bakanlığı’ndan alınan kullanım hakkı Anonim Şirket üzerinde olduğu için KANUNEN AİLE HEKİMİ ÇALIŞTIRMA YETKİSİ yalnızca A.Ş.’ye veriliyordu.

Bunun üzerine şirket yeni bir doktorla anlaşma ve çalışma hakkı olmasına karşın mağduriyetin uzamaması ve giderilmesi adına bir adım attı. Eski doktorun yerine daha yüksek bir bütçe ile aylardır Datça Aktur ‘da reçete yazamadan görev yapan Dr. Ruhi Sayar’ ın etkin çalışabilmesi adına yetkiyi elinde bulunduran anonim şirketi hem sakinlerin mağduriyetini önlemek hem de bu kaotik ortamı sonlandırmak için bir hamle yaptı. Site yönetimince kendisiyle 5 yıllık kontrat imzalanan Dr. Ruhi Sayar’ın, maaşının Datça Aktur Site Yönetimi tarafından ödenmeye devam edilmesi; yetki alabilmek için ise anonim şirketin sözleşmeli çalışanı olarak gözükmesi ve ücretinin site tarafından ödenmesi yönünde bir protokol imzalanması için Başkan Hülya Serçen tarafından şirkete teklifte bulunuldu. Ayrıca; Aktur’da çalışmaya başladığı günden itibaren ikamet sorunu yaşayan yeni doktora lojman olarak tahsis edilmesi planlanan, kullanım hakkı A.Ş.’ye ait olan eski jandarma karakol binasının onarım çalışmaları ve giderlerinin; bütçesi site tarafından üstlenilmek üzere; yapılacak restorasyon sonrasında doktor lojmanı olarak kullanılması konusunda uzlaşmaya varıldı. Bu anlaşma sonucunda 14 Nisan 2022 tarihinde site yönetim kurulu başkanı Hülya Serçen ile Aktur A.Ş. Şirket Genel Müdürü Kadir Sevim Muğla’da bir araya geldi. Tarafların talepleri üzerine hazırlanan ve daha önce üzerinde mutabık kalınan protokol birlikte incelendi. Ancak toplantı bitiminde şirket-site arasında yapılacak sözleşme taslağını Hülya Serçen, avukat ve danışmanlarıyla inceleme yapmak için isteyerek çözüm konusunu belirsiz bir sürece yaydı. Sonuç olarak site yönetimince doktorun işine son verme ve yeni doktor atama sürecinde yaşanan tüm olumsuzlukların ve sakinlerimize bir kış boyunca yansıyan sıkıntıların giderilmesi adına Aktur Anonim Şirketi hukuk çerçevesi içerisinde gerekli desteği oluşturdu. Ancak tüm iyi niyetli ve uzlaşmacı yaklaşımlarımıza karşın, kendi yarattıkları bu mağduriyetin sona erdirilmesi konusunda site yönetimi, nedensiz bir tavırla atılan olumlu adımları yok sayıp doktor konusunda yönetim anlayışlarının yarattığı kaotik ortamın devamından yana tercih kullandı.

3-BAZI KONULAR BAZI SORULAR

ORMAN İDARESİNE ÖDENMESİ GEREKEN KİRA BEDELLERİ KONUSU
Orman idaresinden gelen yazı ve site yönetiminin şirkete bildirdiği hususlarla ilgili son gelişmeler aşağıda belirttiğimiz gibidir. Bilindiği gibi, zamanında site için ihtiyaç duyulan orman idaresine ait yerlerin bir kısmı şirket tarafından, bir kısmı da site tarafından kullanılmakta olup bu yerlerin kira bedelleri de orman idaresine ödenmekteydi, Orman idaresinden gelen ödeme yazısının şirketimize gelmesine müteakip Site tarafından ödenmesi gereken; 1750 m2. lik kanalizasyon deşarj boru hattı 2022 yılı arazi izin bedeli olan 1.192 TL ile, 53. 134 m2lik orman koruma alanı 2022 yılı arazi izin bedeli olan 164.404,72 liranın SİTENİN ÖDEME ZORLUĞU NEDENİYLE ŞİRKET TARAFINDAN ÖDENMESİ site yönetiminin 21.04.2022 tarih 111.121/6350 sayılı yazı ile şirketimize bildirilmiş olduğundan kiralanan bu yerlerin ORMAN İDARESİNCE SÖZLEŞMENİN İPTALİ SÖZ KONUSU OLDUĞUNU üzülerek belirtmek isteriz. Oysa orman idaresine site tarafından yapılan ödemeler her sene bütçeye konularak gecikmeksizin ödendiği nazara alındığın da, sitenin bu tavrının tüm kiralık alanları riske soktuğu cihetle siz sakinlerimizin bu keyfiyetten haberdar edilmesi mecburiyeti hasıl olmuştur.

KUYU KONUSU
Geçtiğimiz günlerde Datça sitesi içinde bulunan kuyular ve çiftlik yolu için Orman Genel Müdürlüğü’ne tekrar kiralama başvuruları resmen yapıldı. 09.01.2022’de süresi sona eren 3 adet sondaj kuyusunun ve 20.08.2022’de süresi sona erecek olan 5000 metre karelik Çiftlik yolunun tekrar kiralanması için Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne 06.12.2021 tarihli ve 456/732 sayı ile müracaat gerçekleştirildi. Datça Aktur içinde bulunan ve kullanım hakları şirketin elinde olan bölgelerin tekrar kiralanması ve eldeki mevcut yerlerin kaybının da önlenmesi adına bu başvuru önemli bir girişimdi. Bu müracaatları müteakiben yanlış başvuru yapıldığı ve başvurunun iptal edildiği yönünde bazı yanlış bilgiler ortalıkta dolaşmaya başladı. Anonim Şirketimiz bu konuda gerekli müracaatları eksiksiz tamamlamış ve sonuçlandırma konusunda da oldukça yol almıştır. Ayrıca bilinmesi gereken önemli bir husus ise: Datça Aktur’u ilgilendiren bu girişimlerin hukuken temsilcisi Anonim Şirketi’dir. Site yönetimi; tüzel kişi olmadığı için mal alma, mal satma, kar etme, kiralama ve kiraya verme gibi yetkilere sahip değildir. Bu nedenle site yönetiminin kamu kurumları ile ilişkilerinde öncelikle tüzel kişi kimliği olmadığını beyan etmeden işlem tesis etmeye çalışması bazı yanlış sonuçların doğmasını ne yazık ki kaçınılmaz hale getirmektedir.

PASTANE-CAFE KONUSU
Aktur Anonim Şirketi’nin, Datça’da geliştirdiği ve gerçekleştirdiği projeler içinde yer alan büyük koy sahilinde bulunan Leo Beach’in yanındaki boş alanda yapılması planlanan Cafe-Pastane çalışmalarımız devam ediyor. Leo Beach yanında görüntüsü ile de Aktur’a yakışmayan alanda yenileme ve iyileştirme çalışmalarına başlandı. Ancak bu çalışmalar sırasında, adı bizde saklı bir yetkili kişi tarafından, mevcut alanda bir inşaat gerçekleştirildiği yönünde Datça Belediyesi’ne şikâyette bulunulduğu yetkililerin bölgeye denetime gelmesi üzerine öğrenildi. Şikâyet olarak öne sürülen gerekçelerin gerçeği yansıtmadığını gören yetkililer tamamen çevre düzenlemesinden ibaret çalışmaların devamı yönünde görüş bildirdiler.

YELKEN KULÜP KONUSU
Büyük koyda bu yaz faaliyete geçecek olan Yelken Kulübü alanında Anonim Şirket tarafından yapılan çevre düzenlemesi projesi geri çekildi. Kullanım hakkı şirkette bulunan bölgeye yapılan yenileme çalışması sırasında kilit taşı dökülmüştü. Ancak bu operasyon gerekçeleri araştırılmadan şikâyet konusu edildi. Bu gelişmeler üzerine şikayetleri göz önünde bulunduran şirket yetkilileri projeyi durdurdu ve kilit taşlarını söktürdü. Datça Aktur’da çevreyi düzenleme, geliştirme ve de kazanımları elde edilmiş bölgeleri yitirmeme adına şirketimizin yaşadığımız bu cennet köşede yaptığı çalışmaların bilgi sahibi olmadan, sorgulanmadan, doğrulanmadan bu tarz yönelimlerle karşılık görmesi Aktur geleceği için sakıncalı olduğuna inanıyoruz. Bahse konu olan bu bölge sitemiz sakinlerince oluşturulan DATÇA AKTUR SU SPORLARI VE YELKEN DERNEĞİ’ne kiraya verilmiştir. Şirketimiz; uzun yılların bilgi ve tecrübesiyle hizmet verirken kurumsal hafızası ile etkin ve yetkin kişilerle, doğru hamlelerle Aktur’un geleceği adına çaba göstermektedir. Kısır çekişmeler, mesnetsiz karalamalar, bilinçsiz girişimler sonucu Aktur kat sakinlerinin karşılaşabileceği her türlü sorun ve haksızlığa karşı gücümüz ve tecrübemizle karşı duracağımızın bilinmesini isteriz.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Get a Bride On the web Now

Get a Bride On the web Now

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster