Ana Sayfa Gündem, Manşet 11 Nisan 2022 726 Görüntüleme

Aktur A.Ş yönetiminden ‘pazar yeri’ açıklaması

Aktur A.Ş yönetimi son günlerde yaşanan ‘pazar yeri’ sorunuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Aktur A.Ş Datça Sitesi Yönetim Kurulu Üyeleri’nin imzasını taşıyan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bir süredir Datça Aktur’da pazar yerinde yaşanan bazı gelişmelerle ilgili olarak bilgi kirliliğine
neden olmamak ve kaynağından doğruları aktarabilmek amacıyla bu açıklamayı sizlerle
paylaşmak istedik. Aşağıda detayları ile bilginize sunduğumuz tüm gelişmelerin belgelere
dayalı olduğunu belirterek süreçte yaşananları takdirinize bırakıyoruz.

PAZAR YERİNDE YAŞANANLAR
Bugüne kadar Anonim Şirket adına Orman Bakanlığı’ndan kiralanan pazar yerindeki pazarcılardan elde edilen gelirlerin tahsilat belgeleri şirketimiz tarafından tanzim edildikten sonra kalan miktar Datça Aktur site yönetim kurulu hesabına devredili yordu. Süreç; site yönetiminin pazarcılardan parayı topladıktan sonra Anonim Şirket’e göndermesi, AŞ’nin fatura kesip KDV kesintisi ve kiralanan orman arazileri üzerinde yapılan ticari kazançlarda %2 kesintileri yaptıktan sonra; gelirin tamamını site yönetim kuruluna aktarması şeklinde işliyordu. Bu yıl ise, site yönetimince bu işleyişe aykırı olarak pazarcılardan yıllık kira bedeli olan 260. 000 TL to plandı ve site yönetimi hesaplarına geçirildi. Bu kira gelirleri muhasebeleşmesi için şirkete gönderilmedi. Ne yazık ki bu aşamadan sonra yaşananlar hem site yönetimini, hem anonim şirket yetkililerini hem de Datça Aktur kat maliklerini usulsüz ve kanunsuz duruma düşerecek seviyeye ulaştı. SİTE YÖNETİMİ NE YAPTI? Site yönetimi, yetkisi dışında pazarcılardan topladığı paradan oluşan geliri faturalandıramadı. Ayrıca site yönetimi bu konuda pazarcılardan kendisine gelen talepleri de göz ardı etti. Sezon sonuna doğru fatura isteyen pazarcılar gözdağı verilerek mağdur edildi. Kendilerine bir evrak verilemeyeceği söylendi.

PAZARCILAR NE YAPTI?
Bunun üzerine 3 (üç) pazarcı “Ödediğimiz yer kirası karşılığında bize fatura verilmiyor” şeklinde Datça vergi dairesine ve maliyeye şikayette bulundu. Datça Vergi Dairesi vergi denetlemelerine başladı ve soruşturma açtı. Bu konuda yapılan başvuruya, site yönetim kurulu; “Parayı biz toplamadık, Aktur Anonim Şirketi topladı” şeklinde yanıt verdi. Bu yanıt gerçeği yansıtmıyordu.

DATÇA VE MUĞLA VERGİ DAİRELERİ HAREKETE GEÇTİ
Bu gelişmeler sonucunda Datça Vergi Dairesi, konuyu şirketin bağlı bulunduğu Muğla Vergi Daire2si’ne iletti. Muğla Vergi Dairesi de, Aktur Anonim Şirketi’nin yetkililerini ve muhasebe müdürünü sorgulamaya aldı. Anonim Şirket yetkilileri olumsuz gelişen ve kötü sonuçlar doğuracak gidişat üzerine Site Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Serçen ile temasa geçerek uyarıda bulundu. Bu uyarı üzerine Site yönetimi pazar yeri için topladığı 260. 000 TL’yi Anonim Şirketine gönderdi.

AŞ’NİN GİRİŞİMİ SİTEYİ CEZADAN KURTARDI
Site yönetiminin usulsüz topladığı parayı alan AŞ. yetkilileri pazarcıların T.C kimlik noları ve ödediği rakamlar üzerinden faturaları tek tek keserek pazarcıların mağduriyetini engelledi. Bu operasyonla Datça Aktur hem önemli bir cezadan hem de temiz geçmişinin lekelenmesinden kurtulmuş oldu. Yaşanan bu gelişmeler üzerine olağanüstü toplanan Aktur Anonim Şirketi, bu tip hukuksuz girişimlerin önüne geçmek ve de tekerrür etmemesi için, TC Orman Bakanlığı’ndan kiralanan agora/pazar yerinin düzenleme, kullanım ve değerlendirme konusunda site yönetimince yasal belge tanzim edecek bir birim oluşturuncaya kadar işletim yetkilerini şirket üzerine alarak Datça Aktur pazar yerinde yeni dönem için hazırlıklarına başladı. Bu karar Datça Site Yönetimi başkanı Hülya Serçen’e de iletilerek bilgilendirme yapıldı. Bu aşamadan sonra site yönetimi; herhangi bir şekilde ve herhangi bir birimle iletişime geçmeden; hem pazarcıların hem de Aktur kat sakinlerinin mağduriyetini göz ardı ederek ;pazar yerindeki tezgahları söküp kaldırdı. Bu ani gelişme üzerine Anonim Şirket Yönetimi harekete geçti. Şirketimiz 2022 yılı iş programında Pazar yerinin yeniden düzenlenmesi konusunda bugüne kadar yapımı, tadilatı ve bakımı geçmiş site yönetimleri tarafından günümüze kadar gerçekleştir ilen tezgahlar için derhal gerekli girişimlerde bulundu. Aktur Anonim Şirketi Datça’da yaşayan kat maliklerimizin, ortaklarımızın ve de pazar yerinde hizmet veren pazarcılarımızın mağduriyetini giderecek önlemleri alarak zaten yenileme programında olan yeni tezgahları en kısa zamanda hizmete sunmak üzere girişimlerde bulundu. Aktur A.Ş siz saygıdeğer komşularına daha iyi ve daha güzel tezgahları en yakın zamanda hizmetinize sunacaktır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster