Ana Sayfa Gündem, Manşet 1 Temmuz 2022 792 Görüntüleme

Aktur A.Ş, denetimin sorularına yanıt verdi, bazı sorulara yanıt istedi

Aktur AŞ. Yönetimi, Datça Aktur site yönetiminin denetim raporunda PAZAR YERİ hakkında iddia ettiği konularla ilgili bir açıklama yaptı.

Pazar yerinde yaşanan; gerek pazarcıların gerekse sakinlerin mağduriyetine yol açan süreçte site yönetiminin yarattığı maddi manevi zararların belgelerle yanıtlandığı açıklamada yer alan konular şöyle:

1- AKTUR AŞ, DATÇA SİTESİNE PAZAR KURMAMIŞTIR
ASLINDA NE OLMUŞTUR?

Anonim şirketin ormandan kiraladığı alan içerisinde yıllar önce oluşturulmuş sistemin, site yönetiminin deneyimsizliği ve ilgili birimlerle olan sorunları çözmek için girişim ve beceri göstermemesi sonucu, site yaşayanlarının mağdur olmaması gerekçesiyle şirket denetimi altında faaliyetine devam etmesi zorunlu olmuştur.

2- PAZAR YERİNDE YAŞANAN SONUÇ SİTE YÖNETİMİNİN KANUNA UYGUN TAHSİLAT VE KESİNTİ YAPMAMASINDAN KAYNAKLI
AKTUR’A KESİLEN CEZANIN NEDENİ

3065 sayılı kanunun uygulama tebligatı olan seri 117 sayılı bildirimi pazar yerinde tahsilatın nasıl yapılması gerektiği ,yasal tevkifatın nasıl yapılacağı açık bir biçimde anlatılmaktadır. Bu konuda site yönetimi hiçbir şey yapmamış, maliyenin konuyu tespiti üzerine de pazarcılardan toplanan ve kendisine ait olduğunu iddia ettiği 260.000 TL’yi şirkete havale ederek konuyu kendince sonuçlandırmıştır.

3- AKTUR ADI “YASALARA AYKIRI” ANILMASIN İSTEDİK

Şikayetçi esnafın maliyeye verdiği; site yönetimince kesilen tahsilat makbuzlarında; 4-5 ay öncesinde paranın alındığı inceleme başlangıç tarihine kadar da herhangi bir KDV kesintisinin yatırılmadığı ve geçerli belgeye dönüştürülmediği görülmüştür. Bu sonuç vergi dairesinin usulsüzlük yönünden işlem yapması üzerine ortaya çıkmıştır. Bu da Aktur’un temiz adının yasalara aykırı işlemlerle anılmaması adına önem kazanmıştır.

VE TAM DA BU NEDENLE DİKKATSİZ,SORUMSUZ KİŞİLERE BIRAKILMAYACAK KADAR ÖNEMLİ OLDUĞU BELGELENEN BİR USULSUZLÜK SONRASI PAZAR YERİ SORUMLULUĞU AKTUR AŞ. TARAFINDAN ÜSTLENİLMİŞTİR.
(Yasalara uygun tahsilat belgesi tanzim edecek ve güven verecek bir birim oluşturuluncaya kadar)
VE KONU SİTE YÖNETİMİNE NOTER ARACILIĞI İLE BİLDİRİLMİŞTİR
Sonuç olarak sayın denetçi Cavit Yıldız, açıklamalarımızda kesin olarak belgelendiği gibi tek taraflı ve suçlayıcı ithamlarınız ve tespitleriniz asılsız çıkmıştır.

Şu kesinlikle bilinmelidir ki Aktur AŞ, uluslararası yetki almış denetim grupları tarafından incelenmekte ve bugüne kadar raporlarda en ufak bir yanlış iş ve eylem notu bulunmamaktadır.

PAZAR YERİ KONUSU

Yaşananlarla ilgili olarak AŞ’nin altını çizdiği önemli diğer ayrıntılar ise şöyle:

Pazar yeri kendi talebimiz olmadığı ve asla işletmesini kabul etmeyeceğimiz bir birim olarak yükümlülüğümüze geçmek durumunda kalmıştır.

Yalan ve yanlı bilgilerle haklı görünme çabası, bireysel çıkarlar ve tatminsiz egonun yarattığı zafiyet sonucunda bir toplantı ve diyalogla çözülebilecek bir meselede bugünlere gelinmiştir.

12 ay boyunca tüm tahsilatı KDV hariç 200.000 TL olan pazar yerinin cirosu ile şirketimizi ilişkilendirmeye kalkışmak en hafif tabiriyle 38.000.000 TL’yi aşmış bütçesiyle dev şirketimize haksızlık ve bilgisizlik iddiasında bulunmaktan ibaret komik bir iddiadır.

Burada şirketin amacı sadece ve sadece sakinlerin mağduriyetini engelleme çabasıdır.

AKTUR AŞ YÖNETİM KURULU’NDAN SİTE DENETÇİSİNE SORULAR:

Şirketimizin yanlışlarını kovalamakla geçireceğiniz zamanınızı asil görevinize ayırma kararı verirseniz size bu konuda açıklamanız için bazı sorularımız olacak.

2021 faaliyet raporunda hiç bahsi geçmemekle birlikte genel kurulda satış onayı alınmayan beko loder nerede ve kime satılmıştır? Bu satış için ihale yapılmış mıdır? Bu satış kime yapılmıştır?

2022 faaliyet raporunda “kendi paramızla bir adet “forklift loder alacağız” dip notuyla geçiştirilen ve genel kurul onayı olmadan 2021 yılında 500.000 TL tutarında bir adet beko loder satın alınması konusunun hangi şart ve ihale koşullarına uygun gerçekleştirildiğinin incelenmesi tarafınızdan yapılmış mıdır?

Bu konudaki incelemeniz ve sonuçları hakkındaki müzakerenizi Aktur sakinleri ile paylaşmanızın Aktur menfaatleri için gerekli olduğu kanaatindeyiz

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Relationship Advice From Experts

Relationship Advice From Experts

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster