Ana Sayfa Gündem, Manşet 17 Ağustos 2021 1032 Görüntüleme

Siteye dava niçin açıldı? Avukat B.U. tarafsız mı?

Son günlerde Datça Aktur kulislerini ve siteye yönelik içerik sunan whatsapp gruplarını site yönetimine açılan dava konusu meşgul ediyor.

Bu konuda iddialar havada uçuşuyor.
Site yönetimine yakınlığı ile bilinen Avukat B.U. bu konuda Akturlulara bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Toplantıda B. beyin konuları çarpıttığı ve algı yönetimiyle tek taraflı bilgilendirme yaptığı iddia edilerek muhataplarına karşı davranışları da eleştiri konusu oldu.

Bu konuyla ilgili en çarpıcı ve dikkat çekici iddia ise site sakini Korhan Bilgin’den geldi.
Korhan Bilgin grubuna yazdığı bilgilendirme yazısı ise satırı satırına şöyle:

KAYYUM TOPLANTISI YORUMU !!!

Dün Özer Türk Sahnesinde, Sayın B.U’un yani dolayısıyla Site Yönetiminin düzenlediği ‘’KAYYUM’’ Toplantısına, Davet Üzerine İcabet Ettik!
Ama toplantı açıklayıcı nitelikten çok, Site Yönetimine, B. Bey tarafından taraftar toplama ve karşı tarafı (davacılar Z.B.B. ve İ.C.T.) kötüleme ve Akturlulara hedef gösterme toplantısı şeklinde gerçekleşmiştir.
Toplantı detaylarına geçmeden önce bir iki kelime sayın B. bey için sarf etmek isterim. Toplantıya başlarken ilk sözü; kendisinin site yönetimi ya da A.Ş ile bir organik bağının olmadığı, sadece bir Akturlu olarak ve bir hukuk adamı olarak bu davalarla yardımcı olarak ilgisinin olduğunun altını çizdi. Bu başlangıç, bir çok konu da, zihinlerde soru işareti bıraktı!
Birinci olarak; Bir avukat olan B. beyin, hiç mi işi gücü yoktur da, sadece Aktur davalarına gönüllü müdahil olur ve davalarını takip eder?
İkincisi; B.U. beyin A.Ş genel kuruluna vekalet topladığını, site yönetiminden H. hanım açık olarak beyan etmemiş miydi? Kendisinin de uzun zamandır A.Ş genel kurulunda yapılacak seçimler için vekalet peşinde koştuğunu ama genel kurul yaklaştıkça topladığı vekaletin yeterli olmadığını anlayarak; topladığı vekaletleri B. beye devretmek suretiyle ‘’vekaletlerinizi B. beye verin’’ dememiş miydi? Yani B. beyin; ‘’benim yönetimle alakam yoktur’’ sözü biraz komik olmamış mıdır?
Üç; Dava açıldığını bile, B tapu müdürlüğünü ziyareti sırasında kendisi ortaya çıkartıyor. Aktur sitesinin parayla tuttuğu maaşlı avukatı davayı sonradan öğreniyor. Şu Datça’daki avukatı bulup, gerçeği bir de onun ağzından dinlemek gerekir bence. Maaşlı avukattan daha fazla mesai sarf eden B. beyin bu eforu acaba nedendir? B. bey, dava için hakime hanımı bi fiil telefon ile aramıştır. Hakime hanım kendisine tatildeyim dönünce sizi arayacağım demiştir. Katip ile diyaloğa girmiş hatta ve hatta Datça Aktur un kendi avukatını yetersiz bulup azlettirmiştir. Sadece bir Akturlu olarak tüm bunları yapma yetkisini ve gücünü kimden almaktadır?
Dördüncü olarak da; daha önce ki yazılarında bahsettiği üzere; ‘’ben delilsiz ve belgesiz konuşmam’’ demesini baz alarak, toplantı da sürekli; Tapu müdiresini araMIŞtım, Hakime hanıma şunu deMİŞtim, Datça Aktur Avukatı şunu yapmaMIŞ, öyleyMİŞ, böyleyMİŞ… ama hiç belge yok, delil yok, tanık yok ??? Nerede kaldı sizin; ‘’ben delilsiz konuşmam’’ demeniz acaba?

Son olarak; B. bey, soru sormak için, söz alan konuşmacılara da; ‘’o zaman siz öyle yapın da bizlere yardımcı olun efendim’’ demesi dikkat çekmiştir. Siz yardımcı mı oluyorsunuz yoksa bir göreviniz mi var da, yardım istemektesiniz sorusunu gündeme getirmektedir. Hele hele işine gelmeyen sorulara, ‘siz öyle yaparsınız’ demesi ve sinirlenmesi SADECE YARDIMCI OLAN BİR AKTUR LUNUN DAVRANIŞLARI İLE BAĞDAŞMAMIŞTIR !

Şimdi B. beyin bu çetrefilli ve akılları karıştıran durumuna değindikten sonra artık dava konusuna geçelim;
B. beye göre bu dava, Aktur aleyhine neticelenirse, tam bir felaket senaryosu olacağıdır. Hele hele kendisinden sonra sahneye çıkarttığı Barış isimli konuşmacının; ‘’benim Bodrumda da evim vardır ve biz orada aynı sizler gibi siteye dava aça aça bu durumlara geldik’’ diye insanlar üzerinde korku salması, ben ve benim gibi düşünenlerin suratında acı bir tebessüme yol açmıştır.

‘’Site Yönetimine karşı değil, Aktur Tatil Sitesine dava açılmıştır’’ sözünü kaç kere tekrarlamıştır, ben sayamadım ama bu sözün arkasında ki amacı gayet iyi anladım. B. bey karşı tarafı, yani dava açanları, direkt Aktur lular ile muhatap etmek niyetindedir. Bunu da ‘’site yönetimin de, davaya müdahil olma dilekçelerimiz matbu olarak basıldı duruyor, bunları doldurun ve imzalayın’’ diyerek; Site Yönetimine açılan bu davanın yönünü değiştirterek, olayı Aktur Sitesi Kat Malikleri – Davalılar olarak göstermek niyetindedir. Bu çok basit ve hileli bir girişimdir. DAVA AÇIKÇA SİTE YÖNETİMİNİN YANLIŞ KARARLAR ALARAK, VE BU KARARLARIN HUKUKSUZ OLDUĞUNU BİLEREK (eğer site yönetim kurulunca alınan kararların, tapuya işlenilemediği biliniyor ise ve hala bu kararlar tapuya işlenmeden, bir geçerliliğinin olmadığı da biliniyorsa ama bu kararları uygulamakta ısrar ediliyor ise) VE İSTEYEREK UYGULANMASI NETİCESİNDE AÇILMIŞTIR. (nokta)

B. bey gibi deneyimli (!) bir avukatın bu hataya düşmesi akıl alır gibi değildir. Toplantıya beraber gittiğim tapu müdürü arkadaşımın, toplantı notlarını okuması ve B. beyi dinlemesinin ardından yaptığı yorum açık ve net olarak şöyledir; ‘’BU DAVAYI AKTUR SİTE YÖNETİMİNİN KAZANMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR! ÇÜNKÜ DAVA TÜZÜĞE AYKIRILIK KONUSUNDA BİR YÖNETİM KURULU HATASIDIR. TÜZÜK DE AÇIK OLARAK; YÖNETİM KURULU DOKUZ KİŞİDEN OLUŞMAKTADIR, YAZMASINA RAĞMEN BU İHLAL EDİLEREK ÜÇ KİŞİYE İNDİRİLMİŞTİR, BU DA SUÇ TEŞKİLİDİR. HAKİME HANIMIN KARARI; GEÇEN SENE Kİ GENEL KURULUN İPTALİ ve SEÇİLEN YÖNETİM KURULUNUN FESHİ OLACAKTIR’’ demiştir.
Peki bu hata bile bile neden yapılmıştır? B. beyin bu soruya cevabı şöyledir;
1) Dokuz kişilik yönetim kurulları çok atıldır. Dokuz kişinin bir araya toplanarak karar alması çok zordur. Çoğu zaman birileri Aktur dışında olacaktır.
2) Dokuz kişinin bir kararı alması tartışmalı olur. Karar almak güçleşir. İş yapılamaz hale gelinir.
3) Dokuz kişiye HUZUR HAKKI ödemesi yapılması bütçemize ağır yüktür.
Yani üç kişi bir kararı almakta yeterlidir diyor beyefendi. Yani tek adam rejimi gibi mi B. bey? Dokuz kişi olunca hangi menfaatler zorlaşıyor acaba? Mesela ihalelerin hangi şartlar da, kime verileceği konusunda mı uzlaşma sağlanamaz diyorsunuz? Yoksa dokuz kişinin menfaatlerimi karşılanamaz diyorsunuz? Dokuz kişinin vereceği kararlar, her üyenin iş branşına ve uzmanlığına göre daha olumlu ve sağlıklı olmaz mı size göre?
Aktur dışına çıkacak üyeler derken Hülya hanımdan mı bahsediyordunuz? Bildiğiniz gibi kendisi geçen seneyi, A.Ş genel kuruluna vekalet toplamak için yönetim binası dışında geçirmişti. Yoksa dokuz kişi seçerken sizler bu durumu göz önünde bulundurmadan mı liste yapılıyor diyorsunuz? Ben site yönetimi seçimlerine liste hazırlayarak girmek istesem, o da dokuz kişinin dokuzunun da Aktur Sitesinde yaz kış yaşayan insanlardan seçerdim. Yanılıyor muyum ?
Huzur Hakkı dediğiniz kaç liradır? Asgari ücretin kaç katıdır? Yoksa bu devlet işletmeleri yönetim kurulunda olan siyasi parti üyeleri gibi midir? Diyelim ki üç katı, beş katı yani sekiz bin on bin lira mıdır? Yani dokuz üyeye on bin liradan doksan bin lira mıdır? Bir kat maliğinin aidat ödemesi kaç liradır? Beş bin peki bin üç yüz hane mi var Datça Aktur da? Altı milyon beş yüz bin Türk Lirası. Yahu bu kadar büyük bir risk almaya değer miydi  Siz iyi bir avukat olabilirsiniz ama sanırım rakamlarla aranız pek yok (!)
Sözü fazla uzatmadan, B. bey, size ve dolayısıyla YARDIMCI OLDUĞUNUZ site yönetimine şunu hatırlatmak isterim; geçen sene ki genel kurulda yaptığınız bir çok hata ve kanunsuzluk işte bugün başınıza bu durumu getirmiştir. ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARAMAYA GEREK YOKTUR! SADECE HAKLARINI ARAYAN DAVACILAR, KÖTÜ NİYETLİ DEĞİLDİR, TARAFINIZCA (SİTE YÖNETİMİNCE) YAPILAN HAKSIZLIKLARA VE KANUNSUZLUKLARA CEVABEN BU DAVA AÇILMIŞTIR! Toplantıda da zaten bir üyemiz bu soruyu, B. bey size sormuştur. “BU İKİ KAT MALİĞİMİZ, BU DAVALARI NEDEN AÇMIŞTIR? KENDİLERİYLE HİÇ KONUŞULMUŞ MUDUR?”
Hangi seçimli genel kurul öncesi, sözüm ona parsellerinde oy kullanan (kaldı ki; parsel yöneticisinin, adasında toplantı yapmaması nedeniyle, oy kullanamayan onlarca kat maliği söz konusudur) kat maliklerinin, kime oy verdiğinin yazıldığı Parsel Yöneticileri Karar Defterleri, seçimden bir ya da bir kaç gün öncesinden Site Yönetimine, parsel yöneticisi tarafından götürülüp bıraktırılır. BU RESMEN HİLE YAPMAKTIR! Siz site yönetimi sonucu o parsel yöneticilerinin getirdiği defterlerden, site yönetimi olarak, yani bir sonra ki seçime katılacak bir aday olarak, görmüyor musunuz? Görünce de seçim sonuçlarını, seçim öncesi bilmiyor musunuz? Bilince ne yapıyorsunuz? ‘’tamam biz gelecek seçimleri kaybettik’’ mi diyorsunuz? Yoksa o parsel de o seçim sonucunu maniple mi ediyorsunuz?
Tahir bey bir hikaye anlatmıştı, size de anlatayım. Geçen seçimlere aday olan Tahir beyin parselinde, Tahir bey Parsel yöneticisi olmadığı halede toplantı yapılıyor. Kat malikleri Tahir beyin (4 e karşı 5 oyla) lehinde oy kullanılmasına karar veriyorlar ve karar defterine de bu şekilde not düşülüyor. Karar defteri parsel yöneticisi tarafından, genel kuruldan bir kaç gün önce site yönetimine teslim ediliyor. Site yönetimi görüyor ki karar, rakipleri Tahir beyin lehine, ama o parselde, oy kullanmayan kat malikleri söz konusu. Hemen o parselde oylamaya katılamayan, Aktur dışında olan bu kat maliklerine telefon açılıyor, kendileri lehinde oy kullanmaları için vekaletler isteniyor. Vekaletler hemen gönderiliyor. Bu vekaletler, PARSEL TOPLANTISI BİTMESİNE RAĞMEN, PARSELİN İRADESİ OLARAK TAHİR BEYİN İSMİ YAZILMASINA RAĞMEN, HEMEN KARAR DEFTERİNE İŞLENİLMEK SURETİYLE, KİME OY KULLANILACAĞI DEĞİŞTİRİLİYOR.

İşte sadece bir tek kanunsuzluğu, hukuksuzluğu açıkladığım bu durum bile dava açmaya yeterlidir. Ama siz ne diyorsunuz? Dava kötü niyetli olarak AKTUR TATİL SİTESİNE açılmıştır. İyi niyetli olsalardı dava site yönetimine açılırdı. Ve diyorsunuz ki KAYYUM ATANMASI İÇİN AÇILMIŞ BİR DAVADIR.

KAYYUM NEDİR?

Bu kanunsuzlukları ve hileleri yapan site yönetiminin yerine ALTI AY SÜRESİNCE atanan bir başka yönetim kuruludur. ‘’Aktur u bilmeyen, sorunlarından anlamayan kişiler gelecek’’ diyorsunuz. Nedir o sorunlar B. bey? Siz zaten site yönetimine yardımcı olmuyor musunuz? Ee gelen kayyuma da yardımcı olursunuz, olur biter  Haa!!! Eğer derdiniz iki sene boyunca hatta üç dönem üzerinden düşünürseniz, altı senelik hesaplar incelenecek, ihaleler gözden geçirilecek, Aktur luların inceleyemediği harcamalar masaya yatırılacak, takke düşecek, kel görünecek diyorsanız, on da haklısınız. Ama kayyum, Aktur un arazilerini satmayacak, ecri misillerini ödememezlik yapmayacak ( kaldı ki mevcut site yönetimimiz bile ecri misilleri ödemediği için elimizden nereler alındı)
Bir de kayyum huzur hakkı parası alacakmış hem de dokuz kişi. B. bey bir bedel ödenecekse ödenir. Siz zannediyor musunuz; bu dava neticelenince Akturdan hiç kimse gördüğü zararların karşılanması için şu an ki mevcut yönetime dava açmayacak? Bence altı aylık kayyumun alacağı para açılan davalar neticesinde site yönetimine ödetilecektir. En azından ben, beni zarara uğratanlar hakkında haklarımı savunacağım!
Yaptığınız toplantı hakkında, şimdilik bu kadar cevap yazacağım ama konu hakkında yazı ile fikirlerinin belirtmek isteyenleri bu yazımın altına ekleyeceğim.
Saygılarımla

Korhan Bilgin

(Korhan Bilgin’in gruptaki yazısından alıntı yapılmıştır.)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster