Ana Sayfa Gündem, Manşet 11 Aralık 2021 807 Görüntüleme

Mavi Adam yazdı: Aman doktor…

Sevgili Akturlular…

Kış ve yağmur iyice sitemizi ele geçirdi.
Fırtına ve sağanakla birlikte yaşanan elektrik kesintileri günlük yaşamı da etkiliyor.
Sitemizde kalan sakinlerimizin bir şikayeti de sağlıkla ilgili.
Geçen ay hepinizin duyduğu gibi site doktoru Etem İntepe ile yollar ayrıldı.

Yerine de yeni doktor Ruhi Sayar yönetim tarafından işe alındı.
(Kendisine buradan yeni görevinde başarılar diliyoruz.)
Ancak yeni gelen doktorun reçete yazabilmek için henüz yetkisi yok.
İşe başlayalı yaklaşık 2 ay olmasına karşın bu sorun henüz çözülemedi.
Kışı burada geçiren site sakinlerimizin bu konuda yaşadığı mağduriyet yönetimin de elini kolunu bağlıyor. Eczane raflarını ise reçete bekleyen ilaçlar doldurmuş durumda.

Ethem İntepe’nin gönderilmesi ile ilgili bir çok soru henüz yanıt bulamamışken ayrılığın ardından yaşanan sorunlar da çözüme kavuşmuş değil.
Bu konuda sitemize ulaşan bir çok şikayet maili alıyoruz.

2 aydır maaş alan yeni doktorun Sağlık Bakanlığı’ndan reçete yazma yetkisi yok.
Konuyu çözmek için Ankara’ya başvuru yapılmış ancak ne zaman sonuca ulaşılacağı belirsiz.
Reçete yazdırabilmek için sakinlerimiz Karaincir ya da Datça merkeze yönlendiriliyor.

Ayrıca yeni doktor Ruhi Sayar ve ailesinin Aktur’da kalacak yeri yok.
Sorun geçici olarak doktorun kendi imkanlarıyla çözülmüş ama yazın ne olacak durum belirsiz.
Bir diğer iddiaya göre de yeni doktor site yönetiminden istifa eden Çetin Özinan’ın komşusu ve “Site doktorumuz emekli oluyor, bize doktor gerekli” diyerek çağırılmış.

Önemli bir gelişme ise Dr. Ethem İntepe’nin açtığı işe iade davası.
İntepe’ye verilecek kıdem tazminatı, izin ve mesai giderleri yanı sıra 8 maaş karşılığı işe iade parası ile bu operasyonun maliyeti 300-350 bin TL civarına ulaşıyor. Bu maliyet tabii ki kat maliklerinin aidatlarından ödenecek.

Kat malikleri bu bütçenin nasıl karşılanacağı bu paranın kimden çıkacağı konusunda tedirgin ve sorulara yanıt arıyor. Sakinlerin aidat ödemeleriyle oluşan bütçede hesapsız ve keyfi kalemler ekonomik krizin içinde olan ülkede sorumlu yöneticilerin daha dikkatli olması gerekliliğini hatırlatıyor hepimize.

Evet sakinlerin görüşüne başvurulmadan, doktoru sevmiyorlar diye mesnetsiz bir gerekçeyle sözleşmesinin bitimine az bir süre kala site doktoruyla yolları böyle aceleyle ayırmanın maddi manevi hesabını yapmadan hareket etmenin sıkıntıları gittikçe büyüyor. Kulislerde Çetin Özinan’ın doktor konusu nedeniyle başkan Hülya Serçen ile tartıştığı ve istifa ettiği konuşuluyor.

Acele ile alınmış temeli çürük münferit kararlar sonucunda etkilenen ve mağduriyet yaşayanlar ise kışı Aktur’da geçiren Aktur sakinleri. Tabii süreç bu kış Aktur’da kalanların sayısını da etkilemiş durumda. Geçtiğimiz kış 350 hanenin açık olduğu sitede bu kış yaklaşık 120 ev açık.

Durumu özetlersek;

1. Göreve gelen Dr. Ruhi Sayar mağdur edildi. Bursa’dan buraya düzeni bozularak getirildi. Alt yapısı hazırmış gibi görev verildi, ancak kendisine kalacak yer bile verilmedi. İlaç yazmaya yetkisi yok.
2. Giden Dr. Ethem İntepe de mağdur edildi.. Sözleşmesi bitmeden gönderildi. Sözleşmesinden doğan yasal hakları göz ardı edildi. Tazminat giderlerinin nasıl ödeneceğinin hesabı yapıldı mı? Tipik bir “ben yaptım oldu” anlayışı ile görevi sonlandırılıp Aktur’da sağlık işleri belirsizliğe sürüklendi.
3. Ve Aktur sakinleri ve bu kışı burada yaşayan yaşlılarımız mağdur edildi. Çoğu sakinimiz konudan şikayetçi. Kimse ilaç yazdıramıyor. Nezle grip olan varsa kendi imkanı ile para verip ilaç alıyor, yoksa ya Karaincir’e ya da Datça’ya inmek zorunda.

Sonuç olarak; gelen doktor mağdur, giden doktor mağdur, Aktur site sakinleri mağdur.
Akturlular yönetimden bu soruların yanıtlarını bekliyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster